Vypravěč
V úvodu musím opět něco vysvětlit. To, že tu před rokem vystavoval Oldřich Jelínek a letos v lednu vystavuje Oldřich Jelen, je opravdu náhoda. Ostatně nás nenapadá, jak bychom případně měli v této řadě pokračovat.
Asi nejsem jediný, kdo měl v dětství rád ilustrace a obrazy, které vyprávěly nějaký příběh. A přiznám se, že to mám rád dodnes. Je skvělé, když můžete popustit uzdu fantazii a vnořit se do příběhu, který vám nabízí výtvarník. A nejen se vnořit, ale domýšlet a fabulovat, kam až lze zajít po nabízené cestě. Jedním z nejzajímavějších vypravěčů, se kterými jsem se setkal, je Oldřich Jelen.
Vyučený knihař u Josefa Josefa, který po mnoha peripetiích započal v roce 1990 studium na Akademii výtvarných umění. Studia na akademii ovšem nechal už po třech letech, když začal ilustrovat texty Michala Horáčka. Asi se moc nezmýlím, když řeknu, že setkání s ním bylo pro jeho tvorbu zásadní. Michal Horáček je muž, který dokáže ocenit u druhých talent a profesionalitu. Obého se mu v osobě dnešního vystavujícího dostalo měrou vrchovatou. Také jsem si uvědomil, že to byl právě on, kdo mě na Oldřich Jelena prvně upozornil.
Po tomto setkání se intenzivněji rozvinula spolupráce dnešního autora s řadou periodik a nakladatelství. Velmi úspěšnou se stala spolupráce s nakladatelstvím Albatros. Pro toto nakladatelství například ilustroval knihu irské autorky Bairbre McCarthy Příběhy skřítků Leprikónů. Ta byla dokonce vydána i v anglické verzi v Irsku. V roce 2009 tuto knihu předal irský premiér Brian Cowen americkému prezidentovi Obamovi jako dárek pro jeho dcery. Ilustracím Oldřicha Jelena se ale dostalo i formálnějších ocenění u nás i v zahraničí. Získal například Zlatou stuhu za ilustrace ke knize Josteina Gaardera Jako v zrcadle, jen v hádance.
Pro nás je ale důležité, že se Oldřich Jelen již přes dvacet pět let věnuje grafické technice litografii, ve které zhodnocuje svoji dokonalou kresbu. Grafické listy spoluvytváří v litografické dílně s tiskařským mistrem Petrem Korbelářem, kterého můžete znát také z hudební produkce při vernisáži Bohunky Waageové zde ve Ville. Řemeslná kvalita těchto grafických listů je výjimečná i ve světovém měřítku. O tom se nakonec můžete na této výstavě přesvědčit na vlastní oči.
Virtuózní technika umožňuje autorovi vtáhnout vás do svého originálního světa. Často se v něm objevují hory a skaliska. Možná je to vzpomínka na krajinu kolem Bělé pod Bezdězem, kde se roku 1961 Oldřich Jelen narodil. Však tu Bezděz mezi vystavenými díly najdete.
Nemá smysl zde popisovat jednotlivé grafiky. Vzhledem k tomu, co jsem zmínil na začátku, mohli bychom si o nich povídat do rána. Jen o těch, které jsou hned za mnou, se zmíním. Jsou jakousi esencí tvorby Oldřicha Jelena. První je čtrnáctibarevná litografie nazvaná Tvář světa. Najdete na ní desítky malých mikropříběhů a scének provedených do nejmenších detailů. Hned u vedlejší grafiky si můžeme ověřit, jak autor dovede pracovat s atmosférou tajemství. To neděsí, ale nutí k přemýšlení, co je tam, kam už nedohlédneme.
Na jeden motiv, jenž se na objevuje na řadě Jelenových prací, bych vás ale rád upozornil. Je to postava s klubkem. Nejdřív jsem si říkal, že je to Theseus hledající Minotaura a táhnoucí za sebou Ariadninu nit. Nebo je to převlečená některá z Moir chystající se upříst něčí osud, ale pak jsem na to přišel. Je to sám autor, který prochází svými díly, spřádá jednotlivé příběhy a dohlíží, aby se správně odvíjely.
Jak už jsme si řekli, Oldřich Jelen ilustroval řadu knih a mnoho jeho grafik je inspirováno literárními díly. Přemýšlel jsem tedy, které literární postavě by mohl být podobný. A jedna mě skutečně napadla – Old Surehand z pera Karla Maye. Cituji:
Old Surehand? Ovšem, že ho všichni známe. Je nejlepším střelcem západu. Jeho jistá ruka nikdy nemine cíl. A takovou ruku má i Oldřich Jelen. Potěšte se tedy jeho díly stejně, jako Obamovic rodina.
Howgh.
Bohuslav Šír